Wyjątkowy szlak turystyczny pełen atrakcji i ciekawych zabytków, które musisz zobaczyć! Szlak piastowski przebiega przez Wielkopolskę i Kujawy.
Obejmuje teren Pojezierza Poznańskiego i Gnieźnieńskiego, pełnego rozległych jezior powstałych w okresie lodowcowym.
Najciekawsze atrakcje Szlaku piastowskiego:
- Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa - tutaj niegdyś można było się udać na przejażdżkę zabytkową kolejką wąskotorową, która obsługiwała takie imprezy jak Bigos Ekspres w dzień finału WOŚP, Noc Świętojańską z Ciuchcią czy Święto pieczonej Pyry.
- Koronacja królewska w Gnieźnie - plenerowa impreza, organizowana co roku pod koniec lipca. Na Koronacji zobaczysz inscenizacje z najważniejszych wydarzeń z życia pierwszych władców Polski i weźmiesz udział w Turnieju Łuczniczym o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu.
- Powidzki Park Krajobrazowy i zabytki Powidza - Tu znajduje się Hotel Moran****SPA nad największym w Wielkopolsce Jeziorem Powidzkim. Przyjazna atmosfera, bliskość natury i mnóstwo atrakcji przyciągają turystów z całego kraju.
- Stadnina koni w Mieczownicy - Zaledwie 20min od Hotelu Moran****SPA czeka na Ciebie stadnina, w której nauczysz się jeździć konno lub wybierzesz się na przejażdżkę bryczką. Możesz też wypożyczyć konia i udać się na samotną wycieczkę po okolicy.
- Katedra Gnieźnieńska - Bazylika Prymasowska - jest to najcenniejszy zabytek Gniezna miejsce koronacji pięciu królów Polski, trójnawowa budowla otoczona wieńcem kaplic pochodzi z XIV-XV wieku, najcenniejszy zabytek kataedry to słynne romańskie Drzwi Gnieźnieńskie nazywana Porta Reggia czyli drzwi królewskie przedstawiajace sceny z życia i męczeństwa Św. Wojciecha. W katedrze znajdują się relikwie Św. Wojciecha.
- Osada w Biskupinie - owalna osada założona na niewielkiej wyspie ok. 700 lat p.n.e., otoczona drewniano-ziemnym wałem obronnym o wysokości ok.6 metrów, ponad którym górowała wieża starżnicza z bramą wjazdową.
- Mysia Wieża w Kruszwicy - górująca nad miastem 32 metrowa ośmioboczna wieża ceglana, to pozostałośc zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego ok.1350 roku zniszczonego w 1657 roku.Nazwa pochodzi od legendy o złym władcy Popielu, którego w wieży zjadły myszy...